четвъртък, 15 септември 2011 г.

Продажба на УПИ и определяне на данъчна основа по ЗДДС

http://www.account-bg.info/e107/e107_plugins/vypross_menu/vypross.php?0.view.82

Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ОУИ”-…………….. с вх.№ …….. от 20.01.2010г. е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството е регистрирано по ЗДДС на 02.10.2007г. На 15.10.2007г. е запупен парцел -УПИ на цена без включен ДДС – 351 732,59 лв. и начислен ДДС в размер на 70 333 лв., която сума е ползвана като данъчен кредит. Имотът е закупен с инвестиционни намерения. Нуждата от парични средства води до продажба на този имот, но цените на имотите са ниски и пазарната цена на този имот е около 100 000 лв. Такава е цената и според лицензиран оценител.
Поставен е въпрос за дължимия ДДС при продажба на този имот при цена 100 000 лв. без включен ДДС.
Предвид посочената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
Съгласно разпоредбите на чл. 26 от ЗДДС, данъчна основа по смисъла на този закон е стойността, върху която се начислява или не се начислява данъкът в зависимост от това, дали доставката е облагаема или освободена. Данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер.
Следва да се има предвид, че в чл.27 на ЗДДС са разписани особени случаи за определяне на данъчната основа.
Данъчната основа се определя по реда на чл. 27, ал. 1, т.2 от ЗДДС при доставката урегулиран поземлен имот, с изключение на прилежащ терен към сгради, които не са нови. По силата на тази норма данъчната основа на тази доставка не може да е по-ниска от данъчната основа при придобиването на УПИ.
Предвид гореизложеното, независимо от договорената по-ниска продажна цена за УПИ, предвид специфичните ограничения на чл.27, ал.1, т.2 от ЗДДС, данъчната основа при тази доставка не може да е по-ниска от данъчната основа при придобиването/себестойността на имота - УПИ.
При доставка на имота – УПИ на свързано лице, чл. 27, ал. 3 от ЗДДС следва да се прилага във връзка с ал. 1. Данъчната основа в тези случаи е пазарната цена, но не по-ниска от цената на придобиване или себестойността на стоката, предмет на доставката.

Няма коментари:

Публикуване на коментар